Бакалаврат: освітня програма «Бізнес-консалтинг у зовнішньоекономічній діяльності»


Галузь знань: 05 «Соціальні та поведінкові науки»
Спеціальність: 051 «Економіка»
Освітня програма: «Бізнес-консалтинг у зовнішньоекономічній діяльності»
Рівень вищої освіти: перший (бакалаврський)
Освітня кваліфікація: бакалавр з економіки, бізнес-консалтинг у зовнішньоекономічній діяльності


Випускова кафедра: міжнародного бізнесу та консалтингу
Адреса: майдан Свободи, 4, 61022, Харків, ауд. 3-78
Телефон: +38 (057) 707-53-51
E-mail: ec_teor@karazin.ua
Контактна особа: Кондратенко Наталя Дмитрівна, +38 (050) 976-36-94, ndkondratenko@karazin.ua;
гарант програми, в.о. завідувача кафедри: Чемчикаленко Руслан Анатолійович, +38 (099) 495-14-67, r.chemchykalenko@karazin.ua


Перелік навчальних дисциплін


ФОКУС ПРОГРАМИ

Освітньо-професійна програма «Бізнес-консалтинг у зовнішньоекономічній діяльності» в галузі соціальних та поведінкових наук в рамках спеціальності «Економіка» забезпечує вищу освіту та фокусується на забезпеченніздатності розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми в сфері економіки й бізнес-консультування у зовнішньоекономічній діяльності, яке характеризується комплексністю та невизначеністю умов, що передбачає застосування теорій та методів економічної науки. 

Програма зосереджена на вивченні способів консультування бізнес-структур в умовах обмежень, що накладає на бізнес зовнішнє середовище та необхідність реалізації бізнес-структурами активної зовнішньоекономічної діяльності. 

ПРО ПРОФЕСІЮ

Бізнес-консалтинг поєднує компетентності в галузі економіки, міжнародних економічних відносин та права і передбачає роботу в міжнародних компаніях й організаціях. Професія зосереджена на макро- та мікроекономічному рівнях міжнародних економічних відносин, охоплює питання зовнішньоекономічної політики, регулювання міжнародної торгівлі, менеджменту міжнародних проектів, маркетингу, стратегічного планування та фінансового аналізу для компаній, що здійснюють міжнародну діяльність.

Основою економіки є компанії, які активно працюють на міжнародному ринку, що вимагає експертів, здатних ефективно консультувати такі компанії з питань зовнішньоекономічної діяльності. Фахівці з бізнес-консалитнгу в ЗЕД працюють у різних сферах міжнародного бізнесу, включаючи консалтингові компанії, міжнародні корпорації, торгові представництва, фінансові установи та державні організації, які займаються регулюванням зовнішньоекономічної діяльності.

Ключові риси бізнес-консалтингу:

  • швидкі трансформації: консультанти проводять окрему роботу щодо швидкого впровадження змін;
  • ефективні операції: аналіз роботи компанії незалежними особами допомагає виявити та виправити помилки в роботі;
  • нові можливості: консультування з профільними фахівцями дозволяє відкрити приховані можливості та виявити альтернативні шляхи для вирішення завдань;
  • підвищення конкурентоспроможності: специфічні знання, отримані від консультантів, можуть значно збільшити загальну конкурентоспроможність компанії;
  • довгострокові переваги: покращення, які стимулюють консультанти, можуть мати довгостроковий характер;
  • допомога й адаптація в періоди зростання: еоли розміри операцій збільшуються, податкове планування й управління фінансовими потоками дозволяють заощадити великі суми;
  • швидкий доступ до знань: досвідчені фахівці в найкоротші терміни можуть надати необхідну та корисну інформацію.

ПРО КАР’ЄРУ 

Успішна кар’єра в міжнародному в бізнес-консалтингу пов’язана з глибоким знанням економіки, іноземних мов, основ бухгалтерського обліку та звітності, права, принципів міжнародних економічних відносин, міжнародного бізнесу тощо.

Бакалавр зі за програмою «Бізнес-консалтинг у зовнішньоекономічній діяльності» підготовлений до роботи на підприємствах будь-якої організаційно-правої форми всіх видів економічної діяльності і форм власності, в органах державної влади та управління.

Зокрема, можливими місцями для працевлаштування є:

  • обласні державні адміністрації,
  • міжнародні організації економічного профілю, 
  • приватні структури, які реалізують  діяльність у сфері міжнародних економічних відносин (зовнішньо­економічні відділи фірм, транснаціональні корпорації),
  • фізичні особи-підприємці тощо.

Можливі первинні професії:

  • консультант з трансфертного ціноутворення або у департаменті консалтингу;
  • старший консультант: зкорпоративного оподаткування; з митного законодавства; з фінансового моніторингу (AML); у департаменті консалтингу (системи управління даними).

Згідно Класифікатора професій на 2024 передбачено такі професії:

  • економіст, консультант з економічних питань;
  • консультант з ефективності підприєм­ництва;
  • консультант із зовнішньоекономічних питань.

ПРО ПЕРЕВАГИ НАВЧАННЯ

Передбаєчається навчання в динамічному середовищі, що включає актуальні дослідження, реальні бізнес-кейси та проекти, розроблені у співпраці з провідними міжнародними компаніями та організаціями.

Студенти в своїй програмі навчання мають дисципліни обов’язкові та дисципліни за вибором, а також міжфакультетські диципліни. Обов’язкові забезпечують потужний базис бізнес-консультанта у зовнішньоекономічній діяльності  зі знанням іноземної мови (студент 6 семестрів вивчає англійську мову), а також дають основні знання та вміння в сфері міжнародного бізнесу та права.

Дисципліни за вибором спрямовані на вивчення різних аспектів міжнародного бізнесу, що цікавлять студента. Читання основної маси дисциплін забезпечується професорсько-викладацьким складом випускової кафедри – докторів та кандидатів економічних наук, які мають практичний досвід роботи в відповідній сфері.

На кафедрі проводиться щорічна науково-практична конференція з проблем міжнародного бізнесу. Викладачі активно залучають до науки студентів (до написання статей, участі в конференціях). Практичну сторону підготовки забезпечують зустрічі з роботодавцями, майстер-класи, проходження виробничої практики. Студенти беруть участь у науковому гуртку «Міжнародний маркетинг та фінанси», засіданнях дискусійно-дебатного клубу геополітичного напряму SPEECH, в студентському науковому товаристві, в профбюро студентів факультету тощо.