Модуль Жана Моне «Стале мислення та підприємництво» 2023-2024 н.р.


22 травня 2024 року

V Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Стан та перспективи розвитку міжнародної електронної комерції та готельно-ресторанної справи».

Одною з секцій була  «Стале мислення та підприємництво: кращі кейси та практики, яка проходила в рамках проєкту «Стале мислення та підприємництво»». Студенти представили проєкти, над якими працювали впродовж семестру, презентували ідеї щодо запровадження сталих практик на підприємствах різних галузей. До роботи секції долучилось понад 20 учасників, зокрема з інших українських вишів, з доповідями про сталий розвиток підприємств, сучасні ініціативи щодо збереження навколишнього середовища, зниження негативного впливу на нього. Кращі доповіді було відзначено дипломами.


14 травня 2024 року

Круглий стіл з практиками-фахівцями різних галузей «Сталий розвиток українського підприємництва». Мета заходу – обговорення практичних проблем, з якими стикається бізнес під час війни, та перспектив сталого розвитку. До дискусійної платформи долучилось більш ніж 35 учасників.

Програма заходуВідео заходу


14 травня 2024 року

Лекція Світлани Страпчук на тему «Застосування цифрових технологій для розвитку підприємницьких сталих бізнес-ідей» за проєктом StepUp.

Обговорювали стан, проблеми та перспективи розвитку нових технологій, розглядали ринок штучного інтелекту, його можливості та рішення для кліматичних заходів, захисту біорізноманіття та циркулярної економіки, а також дослідили сучасний тренд цифрового гуманізму як керівний принцип у сталому бізнесі.

Окрім фінансових можливостей, що створюються урядами держав та фондами для реалізації принципів сталого розвитку на рівні підприємств, існують інші стимули. Зокрема, споживачі та постачальники вимагають від підприємців сталих рішень, таланти хочуть працювати на сталі компанії, набуває розвитку інвестування ESG, зростає кількість позовів щодо регулювання та захисту клімату, а greenwashing вже недостатньо, щоб виділитися серед конкурентів. В свою чергу, використання цифрових технологій для бізнесу має базуватися на принципах відповідальності в ланцюжку створення вартості, підзвітності, глобальної соціальної відповідальності та етичності.


7 травня 2024 року

Лекція Миколенко Д.В. та дискусія серед учасників на тему: «Людина та світ як інструмент розвитку відкритої та творчої особистості». Цікаво, що ще давньогрецький мислитель Арістотель спонукав митців зображувати не тільки дійсність – реальний стан речей, але й те, якою має бути дійсність. Мабуть, саме тому в Сінгапурі існує багато музеїв майбутнього.


30 квітня 2024 року

Гуманістичне підприємництво є однією з актуальних тем сучасних досліджень, обговорень на міжнародних конференціях, форумах. Головною ідеєю є покращення робочого місця працівника, створення комфортних умов праці, благополуччя, зростання тощо. Учасники проєкту Жан Моне модуля «Стале мислення та підприємництво» разом із завідувачкою кафедри МЕК та ГРС Данько Н.І. занурились у концепцію гуманістичного підприємництва, кращі практики, які реалізують національні та закордонні компанії. Так, цікавим є те, що соціальна відповідальність бізнесу асоціюється, перш за все, із персоналом та заходам, що покращують їх робочі місця.


16 та 23 квітня 2024 року

Лекції в рамках модулю Жана Моне «Стале мислення та підприємництво», що є частиною програми Еразмус+ на тему «Моделі сталого розвитку: як сталі практики впроваджуються в бізнесі».

Разом зі Світланою Страпчук обговорювались моделі впровадження, моніторингу та проєктування сталості в бізнесі. Особливу увагу приділено моделям сталого підприємництва, що включають циркулярну та шерингову економіки, соціальне підприємництво, ощадливе виробництво та моделі електронної комерції. Прогресивні підприємства поступово відступають від старих методів ведення бізнесу, розуміючи, що досягнення Цілей сталого розвитку (ЦСР) не лише питання репутації та довіри, але й довгострокової конкурентної переваги, безпеки та виживання. Вони зберігають бізнес-складові та відмовляються від тих, що завдають шкоди соціальним та екологічним системам.


9 квітня 2024 року

Лекція Світлани Страпчук на тему «Моделі сталого розвитку: як сталі практики впроваджуються в бізнесі».

Було з'ясовано, що вагомий внесок у формування підходів до класифікації сталих бізнес-моделей зроблено нідерландським вченим Канаятху Коші, який стверджував: «Сталість як концепція може бути простою для розуміння, але надто розсіяною, щоб ефективно застосовуватися. Нам потрібні робочі моделі». На занятті розглядалися 12 моделей розуміння сталості, впровадження яких в бізнесі сприяє зниженню впливу на навколишнє середовище, збільшенню екологічної стійкості; дозволяє зменшити витрати в довгостроковій перспективі, підвищуючи ефективність та конкурентоспроможність підприємства та допомагає забезпечити взаємовигідні відносини із зацікавленими сторонами та збільшити довіру споживачів. Тож переосмислення бізнес-майбутнього, стимулює бажані зміни.

Також слухачі мали змогу поділитися та обговорити результати виміру власного вуглецевого сліду.


2 квітня 2024 року

Лекція Світлани Страпчук  «Цілі сталого розвитку. Політика ЄС та завдання до 2030 року». Розглядали основні положення Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, проводили моніторинг прогресу досягнень ЦСР в європейському контексті та досліджували звітність про сталий розвиток компаній. Здобувачі активно долучилися до обговорення та поділилися особистими спостереженнями щодо впровадження сталих практик в повсякденне життя на прикладах різних країн Європейського Союзу.


26 березня 2024 року

«Креативність багато в чому полягає в перестановці того, що ми знаємо, аби з'ясувати те, чого ми не знаємо»

Розглянули методи розвитку креативного мислення, пошуку та генерації нових ідей. Пройшли тест з визначення рівня креативності в різних сферах. Вивчили методики застосування Brainstorming, Інтелектуальної карти, Дизайн-мислення, Rose, Thorn, Bud для генерації нових ідей та пошуку шляхів удосконалення.


19 березня 2024 року

Лекція, присвячена креативності та інноваціям. Креативності можна навчитись! «Мислення – найбільш важка праця, тому, вірогідно, ми так рідко це робимо» (Г. Форд).

Згідно досліджень професорів Єльської школи менеджменту Р.Фостера, у Великій Британії зі 100 компаній з переліку FTSE 100 1984 року – лише 24 залишились до 2012 року. Бізнес потребує постійного джерела нових ідей.

Здобувачі також представили короткі презентації на тему використання сульфатів у продуктах.  


12 березня 2024 року

На лекції розглянули теорії та сучасні концепції підприємництва, модель OCEAN. Обговорили нові форми підприємництва, яке є основою конкурентоспроможного, соціально справедливого та стійкого суспільства. Зробили перший огляд цілей сталого розвитку та роль підприємництва у їх досягненні.

Практична частина була присвячена brainstorming за моделлю професора Hal Gregersen. Генерували ідеї навколо теми «Використання сульфатів у продукції».


27 лютого та 5 березня 2024 року

27 лютого та 5 березня з лектором Миколенком Д.В. визначили позитивні практики соціального, зеленого (еко-) та сталого підприємництва в контексті історії Європи. Визначили етапи формування ідей сталого підприємництва в різних країнах.

На практичному занятті говорили про сучасні проблеми, які має вирішити суспільство та бізнес в Україні у післявоєнний період, про можливі джерела фінансування та ефекти від запровадження запропонованих заходів.


20 лютого 2024 року

Розпочався Жан Моне модуль «Стале мислення та підприємництво»  у весняному семестрі для студентів факультету МЕВ та ТБ, Каразінського банківського інституту. Говорили про історію підприємництва в Європі, про сфери, де зароджувались витоки сучасного підприємництва, про ризики різних епох. По завершенню зіграли у інтерактивну гру. Слухачі виявили неабияку активність в ході семінару.


27 грудня 2023 року

Учасники отримали сертифікати за проходження курсу в рамках проєкту StepUP за результатами захисту ідей та роботи у зимовому семестрі.


20 грудня 2023 року

Остання лекція за проєктом Жана Моне «StepUp» на тему «Застосування цифрових технологій для розвитку підприємницьких сталих бізнес-ідей».

Разом зі Світланою Страпчук слухачі проаналізували стан, проблеми та пріоритети розвитку цифрових технологій в світі, оцінили можливості ринку штучного інтелекту, розглянули приклади наявних рішень на основі ШІ для кліматичних заходів, захисту біорізноманіття та циркулярної економіки та дійшли висновку, що цифровий гуманізм є керівним принципом у сталому бізнесі.


6 та 13 грудня 2023 року

Олена Миколенко та Дмитро Миколенко провели інтерактивні заняття: говорили про витоки сталого мислення в харчовій та модній індустрії, розглянули гуманістичну модель сталого підприємництва та його практичне застосування. Завершили розробкою ідей сталого підприємництва.


29 листопада 2023 року

На лекції від Світлани Страпчук  «Сталі бізнес-моделі: впровадження сталих практик у бізнесі» визначали та проєктували бізнес-логіку , що відповідає умовам ринку на прикладі моделей інтеграції та проєктування сталого розвитку. Особливу увагу приділили інноваційним бізнес-моделям, зокрема прикладам моделі рішень для клієнта, інноваторства для всіх, моделі піраміди продуктів, бізнес-моделі контролю над ланцюжком вартості, «комутаторної» бізнес-моделі, бізнес-моделі «на два кроки попереду», примноження прибутків, виокремлення компаній-«дочок», глобальної мережі спеціалістів та створення стандарту.

Закінчився захід навчальною грою Kahoot на закріплення матеріалу про сталі бізнес-моделі.


22 листопада 2023 року

Лекція Світлани Страпчук «Сталі бізнес-моделі: впровадження сталих практик у бізнесі». Було розглянуто 12 моделей, які пояснюють сталий розвиток, у лаконічній формі представлено та підкріпленіопояснювальними діаграмами основні концепції сталості та їхні теоретичні аспекти. Деякі з розглянутих моделей включають Triple Bottom Line, Strong Sustainability, State-Pressure-Response, Two Arrows, Stacked Stones, Planetary Boundaries, Doughnut, 'Two-Bridge' для дилеми технологій та етики, Corporate Social Responsibility, Tetrahedral для освіти на користь сталого розвитку, Poverty Alleviation, а також Scientific Assessment Bodies: IPCC для змін клімату.

Під час лекції учасники оцінили свій вуглецевий слід та поділилися результатами на дошці Padlet


15 листопада 2023 року

Учасники проєкту працювали над темою «Цілі сталого розвитку, політика ЄС та завдання до 2030 року».

Питання слабкої та сильної сталості, екологічні та соціальні виклики, концепції сталого розвитку, моніторинг ЦСР В ЄС та Україні на макрорівні та приклади представлення цілей в нефінансовій звітності компаній обговорювали на лекції Світлани Страпчук. Інтерактивна частина заняття передбачала роботу в командах над побудовою діаграми Венна. Слухачі, спираючись на розподіл ЦСР за принципом «Весільного торту» Рокстрема, обирали оптимальне поєднання соціальної, екологічної та економічної складових у певній галузі господарювання.

1 та 8 листопада 2023 року

Креативності можна навчитись, і жодна інновація не була впроваджена без креативного погляду та генерації нових ідей.

1 та 8 листопада мали чергові зустрічі з учасниками модулю. Дізнались про сучасні методи креативного мислення, найпопулярнішими з яких є Brainstorming, Design Thinking, Mind Mapping, PESTLE-analysis. В командах генерували ідеї щодо сталого відповідального споживання, учасники представили цікаві ідеї, використовуючи теорію JOBS-to-be-DONE та шаблон Value Propositions Canvas


25 жовтня 2023 року

З Миколенко Оленою визначили нові форми підприємництва, спрямовані на досягнення сталого розвитку через різні цілі. Компанія Nestle є відомою завядки своїй соцільній спрямованості, People's supermarket – бізнес-моделі, що здатна не лише генерувати прибутки, але й вирішувати екологічні проблеми та питання громади. M&S, Starbucks мають багаторічний досвід імплементації сталих практик і демонструють це у своїх щорічних цілях.

А в кінці генерували ідеї щодо виробництва продуктів, які не містять сульфатів за допомогою технології brainstorming.


18 жовтня 2023 року

Результатом лекції та семінару з підприємництва, історії його виникнення та зародження, витоків сталого розвитку та появи глобальних цілей, стали проєкти, підготовлені учасниками разом з Миколенком Д.В. Презентували міжнародні практики та політики європейських країн зі збереження навколишнього середовища, рівності та захисту прав людини.


11 жовтня 2023 року

Продовжили працювати разом з Миколенком Дмитром та учасниками модулю над концепцією сталого розвитку, історичними витоками зародження сталого мислення, досліджували ставлення та готовність суспільства, підприємців та держави до інноваційного вирішення проблем того часу.


4 жовтня 2023 року

4 жовтня на факультеті розпочався Жан Моне модуль «Стале мислення та підприємництво».

Миколенко Дмитро розповів про  зародження підприємництва, його прояви в різних країнах та в різні часи. Учасники переконались, що підприємництво завжди було ризикованим, проте водночас – основою інноваційного розвитку суспільства. По завершенню учасники взяли участь у інтерактивній грі.

Також слухачі курсу долучлись до спільного з німецькими партнерами семінару «HumaneEntrepreneurship», що проводився англійською мовою у гібридному форматі. Це семінар про гуманістичне підприємництво, лідерство, управління персоналом, розробку бізнес-кейсів та міжкультурні комунікації. Завершення семінару відбулось у грудні разом із захистом проєктів.

Ознайомитись з фотозвітом занять та заходів, анонсами подій проєкту можна на сторінці у фейсбук та на нашому сайті.