Музей історії університету: мандрівка в минуле Каразінського


Більш ніж два століття існує університет – потужний науковий, навчальний і культурний осередок, який здійснив величезний внесок в наше сьогодення. Про нього нагадують різноманітні прилади, природні об’єкти, рослини, наукові теорії і методи, художні твори, вулиці і навіть зірки на небі – він знаний не лише своїми науковими й освітніми здобутками, а й відомими вихованцями. Відкриває цей безмежний всесвіт Музей історії університету, який вже понад 40 років збирає і зберігає безцінну спадщину, даючи можливість сучасникам зануритися у минуле.

Один із перших приуніверситетських музеїв в Україні до ювілею Каразінського отримав нове приміщення, і зараз це стилізована під ретро зала з дерев’яним обрамленням вітрин, схожими на пересувні балюстради, масивними люстрами, ніби з минулих сторіч, що створює ілюзію подорожі у часі. Тут можна побачити, з чого починався університет: нереалізований проект будівлі і перший корпус, оригінали документів і давні світлини, примірники перших газет, виданих в університетські типографії, тогочасні підручники, конспекти лекцій, прилади ХІХ століття і навіть парадну форму професорів і студентів. Все це разом із письмовим приладдям і ректорським столом, дерев’яним мікроскопом і одним із перших телефонів Харкова навіює відчуття причетності до тієї епохи.

Постійна експозиція демонструє студентські будні й наукові досягнення університетських вчених. Серед великої кількості експонатів вирізняється механізм, за допомогою якого вперше в СРСР було отримано рідкий гелій у великих обсягах. Тут дізнаєшся нове й дивуєшся побаченому: виявляється, Микола Барабашов захоплювався не лише астрономією, а й музикою, доказ цьому – власноруч сконструйоване ним електропіаніно. А ще тут зберігається Коран завбільшки з половину сірникової коробки.

Окремий розділ присвячений студбатівцям та викладачам-учасникам бойових дій Другої світової війни. Військова форма, чорно-білі фото й фронтові листи нагадують про ті нелегкі часи. Серед експонатів музею – і предмети сьогодення й недалекого минулого, які розповідають про сучасний університет, наукову діяльність учених, спортивні досягнення й студентське життя.

Проте до постійної експозиції увійшли лише найяскравіші речі, більшість предметів знаходиться у фондосховищах, а це – понад 15 тисяч одиниць зберігання. Крім цього, діють тимчасові виставки на різноманітну тематику, пов’язану з історією не лише університету, а й міста, проводяться презентації і зустрічі, демонструються фільми у кінозалі.

Відвідати музей можна у будні як самостійно, так і у складі екскурсії, про що можна домовитися заздалегідь. Приходь до Музею історії університету, поринь у минуле! Каразінський запрошує.


Контакт.
Адреса: майдан Свободи, 4, головний корпус університету, 2-й поверх