Ботанічний сад: літо посеред зими


Ботсад Каразінського – найстаріший в Україні, ровесник університету, хоча перша колекція рослин з’явилася ще до його офіційного відкриття: 1803 року вона зростала на веранді Губернаторського дому, який виділили під першу будівлю університету. Як і годиться класичному університету, на подарованих та куплених землях на тодішній околиці міста заклали ботанічний сад, а також помологічний сад, де згодом родили фруктові дерева та ягідні кущі, і англійський парк ботанічного саду – місце для прогулянок – сучасний Сад імені Тараса Шевченка з його величними дубами, вік яких сягає трьох сторіч.

Наразі Ботанічний сад – це дві території: історична на Клочківській та більша, виділена містом понад півстоліття тому, на Отакара Яроша. Тут милують око понад сім тисяч видів і сортів декоративних рослин з усіх куточків світу, значна частина яких у природі знаходиться під загрозою зникнення або ж зростає в обмеженій місцевості: ботанікам вдається зберегти так звані ендеміки.

Проте в життєписі саду були й тяжкі часи, він потерпав від воєн і революцій, повороти історії залишали на ньому шорсткий відбиток: втрата площі, матеріальна скрута, загибель рослин від холоду. Окупація забрала й один з найстаріших і найбільших гербаріїв в Україні – німці вивезли його, розуміючи велику цінність фундаментальної колекції світового значення, яка нараховувала понад 360 тисяч одиниць. Його вдалося зберегти і повернути, щоправда, вже до Києва, у Харків надійшла лише десята частина – 36 тисяч гербарних листів, проте й вона отримала статус наукового об’єкта, що становить національне надбання.

Університетські вчені гідно продовжують справу своїх попередників: саме у Харкові зародилася українська ботанічна наука – на території саду до війни функціонував Інститут ботаніки. Вони проводять дослідження і спостереження за рослинами, вивчають способи їх вирощування та розмноження, зберігають рідкісні види, та найцікавіше – селекція: працівники саду вивели нові сорти тюльпанів, яких досі не існувало в природі, вісім із них вже занесено до Державного реєстру сортів України.

Ботанічний сад приваблює поціновувачів краси у будь-яку пору року: навесні розквітають підсніжники, тюльпани, півонії, гіацинти, півники, магнолії й персики, влітку цвітуть троянди і лілії, а восени – айстри й хризантеми. І навіть взимку можна помилуватися орхідеями та тропічними рослинами в оранжереях, де відчуваєш себе, немов у джунглях, а також численними ялинками, кедрами, соснами, туями і кипарисами. У фондовій оранжереї ростуть величезна 90-річна пальма і екзотичні фрукти, не кожен з яких знайдеш на полицях супермаркетів.

Тут можна прослухати цікаву екскурсію, придбати додому квітку і проконсультуватися щодо догляду за рослинами і ландшафтного дизайну. Потрапити на екскурсію можна за попередньою домовленістю. Тож приходь до Ботанічного саду і знайди літо навіть посеред зими! Каразінський запрошує.


Контакт
Адреса: вул. Клочківська, 52