Ще 1807 року в університеті з’явилася перша колекція кабінету старожитностей, що згодом трансформувався в Музей витончених мистецтв та сторожитностей. Сучасний Музей археології – це установа європейського масштабу, унікальний майданчик історичної науки в Україні, візитівка не лише університету, а й Харкова.
Тут представлено експонати, вік яких сягає ІІІ тисячоліття до нашої ери, пам’ятки доби бронзи, раннього залізного віку, пізньоримського часу Великого переселення народів, козацької доби, бондарихівської, салтівської, роменської й давньоруської культур, унікальні знахідки античної і візантійської цивілізацій, зроблені в Херсонесі Таврійському, що перебуває під охороною ЮНЕСКО, й артефакти з Більського городища, найбільшого у Східній Європі, яке більшість дослідників ототожнюють з м. Гелоном, згадуваним Геродотом.
У новій виставковій залі експонуються знаряддя праці, кінська збруя, предмети побуту, інструменти ремісників, прикраси, культові вироби з каменю, кістки, кременю, бронзи, міді, заліза, глини, скла, білого металу, бурштину та інших матеріалів – результати розкопок давніх поселень і поховань. Вони відображають рівень життя тогочасних людей, розвиток господарства, військової справи, мистецтва, ілюструють їхнє сприйняття світу.
Серед найцікавіших речей, які можна тут побачити: кістяний псалій, ядра для метальної машини, фібули (застібки для плаща), скляні кубки й монети, римський сервіз, ливарні форми для прикрас, ойнахоя (розписаний глек), східне дзеркало, козацькі люльки, навершшя для лука із зображенням зайця, посудина з намальованими на ній людьми зі списами. Але з-поміж усього цього вирізняється об’єкт незвичайного жертвоприношення – рештки пса з намистом з фаянсового бісеру на шиї.
Настінні панно й художні розписи, ефектно освітлені вітрини з цікавими експонатами та вмонтовані в підлогу знахідки й сучасне устаткування – все це лише невелика частина цього закладу, який справедливо можна назвати шедевром сучасного музейного мистецтва. У сховищах знаходяться близько 200 тисяч одиниць зберігання – археологи наразі не можуть назвати їх точну кількість, а також є «золота комора», в якій зберігаються вироби з цінних металів і коштовних каменів.
Все це – результати експедицій каразінських археологів (учених і студентів) за останні двісті років. Серед них – й зовсім нові знахідки. Так, у ході розкопок влітку 2017 року на Полтавщині було знайдено близько 30 предметів із золота скіфської доби та унікальну амфору, яким понад 2 тисячі років.
Двері музею відкриті для кожного. Тут можна подивитись на постійну виставку й тимчасові експозиції, приурочені до певних історичних дат, подій, археологічних експедицій, переглянути цікаві наукові фільми, отримати консультацію фахівця. Тож приходь і дізнайся, як жили наші предки! Каразінський запрошує до подорожі «машиною часу».
Контакт
Адреса: майдан Свободи, 4, головний корпус, 1-й поверх