Модуль Моне «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація» 2022-2023 н.р.



23-24 червня 2023 року

Завершальні дні Міжнародної літньої школи 2023 (див. флаєр) в рамках проєкту Жан Моне Модуля «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація» (BeSustainAble), яка дозволила учасникам навчитися техніці ElevatorPitch з Анною Кочеровою.

Слухачі представили власні проєкти, присвячені сталим бізнес-моделям, отримали відгуки журі та висловили свої враження від проведених активностей. Усі учасники отримали футболки з логотипом проєкту, а команда-переможець додатково отримала грошову винагороду. Щиро вітаємо переможців та всіх учасників проєкту та бажаємо подальших успішних проєктів.


22 червня 2023 року

зі Світланою Страпчук у продовження розгляду теми «Бізнес-моделі для сталого розвитку», зокрема аналізували приклади сталих моделей в аграрному бізнесі за проектами Horizon та вивчали вісім кейсів циркулярних економіки у розрізі глобальних компаній.

Разом з Оленою Миколенко учасники розглянули моделі електронного бізнесу та моделі LEAN у рамках теми Sustainable Business Models of SME: different cases. У другій половині дня Анна Кочерова залучила учасників до активної роботи над Business Model Canvas for sustainable model.


21 червня 2023 року

Олена Миколенко розповіла про лідерство та залучила всіх учасників до активної роботи над визначенням власного стилю лідерства.

Світлана Страпчук представила бізнес-моделі сталого розвитку: як процеси створення цінності фірм можуть керуватися сталістю та соціальною відповідальністю та як це впливає на бізнес і суспільство. За кожним розглянутим питанням для більш глибокого засвоєння матеріалу учасники проводили гру «Кahoot» на тему сталих моделей.


20 червня 2023 року

Усі учасники практикували тімбілдинг за різними методиками Олени Миколенко та продовжили остаточне формування команд для проєктної роботи за методиками Persona та Portmone з Анною Кочеровою.


19 червня 2023 року

Розпочалася англомовна Міжнародна літня школа 2023 в рамках проєкту Jean Monnet Business Models for Sustainability: Challenges and Digital Transformation модуля BeSustainAble, який реалізується на факультеті міжнародних економічних відносин і туристичного бізнесу.

Світлана Страпчук та Олена Миколенко розповіли про графік роботи на тиждень, результати програми, які будуть отримані під час навчання та заохочувальні призи.

Яскравим доповненням першого навчального дня стала плідна робота з Анною Кочеровою. Учасники виконували завдання, взяли участь у грі «Уявіть себе в групах», ефективно побудували команду. Сформовані команди мали змогу познайомитися та продемонструвати свої досягнення.


31 травня 2023 року

Завершено реалізацію семестрового Модуля Жана Моне «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація / BeSustainAble» у 2022/2023 н.р.

У проєкті взяли участь студенти та викладачі 38 українських ЗВО, а також представники відділу економічного розвитку та залучення інвестицій Диканської ТГ, Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, ЗСУ та інших силових структур.

Обговорювалися питання пріоритетів ЄС в контексті досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року через проєктування бізнес моделей. Було розглянуто п’ять типів сталих бізнес моделей (циркулярної економіки, ощадливого виробництва, економіки спільного споживання, соціального підприємництва та електронного бізнесу) та продемонстровано кращі практики їх впровадження в ЄС та Україні. Генерували ідеї сталого розвитку в різних галузях разом з доцентом Оленою Миколенко, професором Валерієм Рєзніковим, доцентом Наталею Данько, доцентом Дмитром Миколенком та координатором проєкту, доцентом Світланою Страпчук.

По завершенню всі учасники отримали сертифікати про проходження курсу та залишили приємні відгуки, в яких відзначили можливість підвищити свої компетенції, актуальність й змістовність курсу, цінність отриманих навичок опанування інструментів розробки бізнес-моделей для сталого розвитку.


22 травня 2023 року

В рамках проєкту була проведена окрема секція «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація» на Всеукраїнській студентській конференції, яка об’єднала понад 80 учасників з різних закладів України, які представляли кращі практики сталого розвитку в бізнесі. Також власні проєкти представляли студенти модулю, які пропонували свої ідеї запровадження сталих практик в різних компаніях, оцінювали ефекти.


10 травня 2023 року

Розбирали тему «Стимулювання сталих інновацій через ефективні рішення» разом зі Світланою Страпчук. Під час лекції розглянули питання як сталість може стимулювати інновації, проаналізували інноваційну активність європейських кран, дослідили приклади інновацій, що покращили сталість та черговий раз використали фреймворк ReSOLVE в якості майданчика для їх створення.

В кінці заняття студенти стали учасниками гри-інструменту дизайнерської фантастики «Річ з майбутнього». В результаті емоційного брейнштормінгу отримали нестандартні рішення, цікаві ідеї та можливість поділитися власними враженнями від використання техніки випадкового поєднання.


3 травня 2023 року

Темі сталих бізнес-моделей в індустрії гостинності була присвячена лекція Наталі Данько, яка є завідувачкою кафедри міжнародної електронної комерції та готельно-ресторанної справи Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.

Учасники мали змогу ознайомитися з концепцією сталого розвитку в індустрії гостинності, проаналізувати кращі практики впровадження моделей сталого розвитку в галузі та детально вивчити особливості функціонування кращих еко-готелів світу.


26 квітня 2023 року

Відбулося чергове заняття разом з Оленою Миколенко, впродовж якого слухачі вирішували кейс, застосовуючи підходи ощадливого виробництва, створювали ощадливу бізнес-модель, шукали найкращі практики соціального підприємництва в Україні, які є прикладом поєднання декількох сталих бізнес-моделей. Зокрема, згадували про Urban Space: громадський ресторан, який об'єднує 100 підприємців для реалізації соціально значущих проєктів. Аналізували поєднання соціального підприємництва та циркулярної моделі бізнесу на прикладі "Зелена коробка" (м. Львів) та інших підприємницьких ініціатив. По завершенню обговорили трансформації бізнесу в умовах цифрової економіки.


19 квітня 2023 року

Лектор Світлана Страпчук за темою «Сталі бізнес-моделі в аграрному секторі» поділилась з аудиторією власними науковими дослідженнями в галузі сталого розвитку в аграрному секторі. Розглянуто бізнес-моделі у якості бенчмаркінгового європейського досвіду на прикладі 23 країн ЄС. Вони формалізують наявний сільський ландшафт та можуть бути використані як рамкові приклади для впровадження принципів сталих бізнес-моделей в практику аграрних підприємств України. Також слухачі мали нагоду ознайомитися з практикою впровадження принципів сталого розвитку відомих гігантів вітчизняного аграрного сектору - компаній «Астарта» та «Кернел» і з їх бізнес-моделями.


12 квітня 2023 року

Віртуальний магазин, електронний аукціон, віртуальні співтовариства, електронний торговий центр, електронні постачальники, торгівельні платформи, інформаційні брокери та дилери – тепер для учасників проєкту BeSustainAble - не просто слова. На лекції Олени Миколенко знайомилися з поняттям бізнес-моделей електронної комерції; навчались сталим практикам в електронному бізнесі; працювали з реальними кейсами; дискутували та ділились досвідом.


5 квітня 2023 року

На лекції з Оленою Миколенко обговорювали сутність соціального підприємництва, п’ятої моделі сталого розвитку. Бізнес-модель базується на наявності підприємства, яке не залежить від грантів і пожертвувань, а керує організацією як бізнесом, що забезпечує його сталість і привабливість для інвесторів. В центрі такої моделі – вирішення соціальної проблеми та масштабування ефекту. Визначили критерії соціального підприємництва, його відмінність від соціально-відповідального бізнесу. Обговорили метрики для оцінки соціальної ефективності ідей. Позначили різноманітні кейси соціального бізнесу.


29 березня 2023 року

Головну валюту майбутнього – довіру як рушійний елемент шерингової економіки розбирали на екції «Моделі економіки спільного споживання (третій тип СБМ) разом зі Світланою Страпчук.

Під час лекції учасниками розглянуто поняття, принципи та інструменти моделювання економіки спільного споживання для сталого бізнесу. Представлено приклади моделей індустріального симбіозу, обміну споживчими товарами, часткової власності, спільного використання ресурсів споживача, моделі споживчого розширеного ланцюжка вартості та перепрофілювання надлишкових потужностей. Також з допомогою методології Canvas запропоновано блоки, над якими потрібно працювати, щоб перетворити класичну бізнес-модель на сталу.


22 березня 2023 року

Разом з Оленою Миколенко обговорювали одну зі сталих бізнес-моделей ощадливого (Lean) виробництва. Філософія Lean-виробництва спонукає персонал робити правильні речі із мінімальною кількістю ресурсів та часу. Проаналізували інструменти та технології, зокрема Kanban, Just in Time, Poke Yoke, Kaizen та інші, визначили основні види втрат Muda, які мають бути усунені в операційній діяльності.


15березня 2023 року

На лекції Світлани Страпчук занурювалися у світ циркулярної економіки та її сталих бізнес-моделей. Учасники проєкту опановували принципи скорочення, повторного використання, переробки, відмови, перепрофілювання та повернення матеріалів у грунт на прикладах з практики світових компаній за моделлю 6R; знайомилися з етапами створення циркулярної бізнес-моделі, що включають виявлення матеріальних петель, розгляд інноваційних бізнес-моделей, залучення стейголдерів, розробку повідомлень та порівняльний аналіз та покращення; освоїли матеріал щодо типів бізнес-моделей циркулярної економіки ReSOLVE, Canvas та гібридних структур на різних рівнях; опрацьовували реальні міні-кейси та розширювали горизонти щодо отримання нових знань за програмами сертифікації експертів із економіки замкненого циклу.


8 березня 2023 року

Бінарна лекція Світлани Страпчук та Олени Миколенко з оглядом п’яти питів сталих бізнес-моделей.

Зі Cвітланою Страпчук розглядали сталі моделі циркулярної та шерингової економіки, особливості їх застосування у провідних компаніях. Важливим базисом успішної імплементації моделей є роль валюти майбутнього - довіри на рівні організацій та ринку, про яку говорили, опираючись на напрацювання Стівена Кові та Рейчел Ботсман.

З Оленою Миколенко учасники вивчали моделі електронної комерції, ощадного виробництва та соціального підприємництва, зокрема, розбирали приклади Toyota, Walmart, Amazon та інших. Кооперація та колаборація зі споживачами, персоналом, постачальниками та публічними структурами є ключовим фактором успіху для перетворення лінійних бізнес-моделей на сталі.


1 березня 2023 року

Відбулась лекція Олени Миколенко на тему: «CANVAS як методологія проєктування на засадах сталого розвитку». На занятті було представлено структуру шаблону Остервальдера для аналізу будь-якої бізнес-моделі, проаналізовано 11 структурних блоків та потенційні зміни, які відбуваються у бізнесі в результаті запровадження сталих практик. Зроблені висновки про те, що трансформація бізнес-моделі у сталу потребує значних інвестицій та тривалої операційної роботи.


22 лютого 2023 року

Розкрито суть теоретичних аспектів економічної інтеграції на лекції Валерія Рєзнікова, декана факультету міжародних економічних відносин та туристичного бізнесу. Економічна інтеграція є інструментом якісних змін у суспільстві, що неодмінно позначаються на мікрорівні. Це твердження дозволяє поглянути з нового ракурсу на тему сталих бізнес-моделей, яку вивчали учасники програми. На занятті було досліджено історичні аспекти, передумови та ознаки економічної інтеграції в контексті сталих бізнес-моделей та які можливості це відкриває для бізнесу. Розглянуто актуальні проблеми сучасності у трьох блоках: довкілля, суспільство, економіка та де у цьому всьому бізнес.


15 лютого 2023 року

З лектором Світланою Страпчук розглядали системні концепції сталого розвитку та окремі моделі, що демонструють зв'язок складових міждисциплінароного поняття. Особлива увага була приділена питанням оцінювання вартості природного капіталу на рівні функціонування окремих організацій. Розглянуто інструменти та ініціативи в його оцінці, спираючись на дослідження Единбургського університету та кейси відомих брендів.


8 лютого 2023 року

Старт проєкту. Перша лекція була присвячена історії ЄС у контексті стратегій сталого розвитку. Дмитро Миколенко надав ретроспективу розвитку бізнесу і підприємництва в Європі, а також наукової думки щодо ідей і концепцій сталого розвитку.


27 вересня 2022 року

Відбулась презентація двох проєктів Erasmus+ – модулів Жана Моне, що реалізовуватимуться протягом трьох років: “Business Models for Sustainability: Challenges and Digital Transformations” (координатор – С.І. Страпчук) та “Sustainability Thinking and Entrepreneurship” (координатор – О.П. Миколенко).

До співпраці запрошено всіх охочих, оскільки проєкти передбачають безліч активностей – проведення модулів для студентів факультету МЕВ та ТБ та всіх бажаючих (всі заняття є відкритими), проведення міжнародних літніх шкіл із залученням студентів України, Греції, Німеччини. Планується співпраця з Міністерством цифрової трансформації України, розміщення матеріалів на платформі масових онлайн курсів, наукові заходи, видання тощо.

За новинами проєкту можна стежити на фейсбук-сторінці та на нашому сайті.

Методичні рекомендації до викладання навчального курсу
Короткий зміст першого року реалізації модулю BeSustainAble