Модуль Моне «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація» 2023-2024 н.р.



10 жовтня 2023 року

Команда проєкту BeSustainAble долучилася до участі  у заходах #ErasmusDays 2023 в режимі онлайн. Проєктна команда (Світлана Страпчук та Олена Миколенко) розповіли про результати реалізації проєкту та поділились власним досвідом на вебінарі «Проєкти Еразмус+ для розбудови стійкої вищої освіти та інтернаціоналізації», організованому управлінням міжнародних відносин Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.


6 грудня 2023 року

викладачі факультету одержали свідоцтво про реєстрацію авторського права за проєктом Жан Моне Модуль BeSustainable.

Викладацька команда проєкту (Світлана Страпчук, Олена Миколенко) підготували і використали в навчальному процесі методичні рекомендації до викладання навчального курсу «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація» (частина 1) відповідно до тематичного плану проєкту, що викладається на факультеті міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу у весняному семестрі з 2023 року. Державна організація  «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» ухвалила рішення про видачу свідоцтва про реєстрацію авторського права на зазначений твір № 121581 від 06 грудня 2023 року.


7 грудня 2023 року

Державна наукова установа «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» ухвалила рішення про реєстрацію проведення заходу відповідним  посвідченням про реєстрацію для проведення  Міжнародної науково-практичної конференції «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація», яка відбудеться 15–16 лютого 2024 року в межах виконання проєкту. Створено інформаційні листи українською та англійською мовами  для підготовки до проведення та анонсування конференції.


впродовж осіннього семестру 2023-2024 н.р.

підготовлено до сертифікації  курс  «Сталі бізнес-моделі» для студентів ОПП «Міжнародна електронна комерція» спеціальності «Міжнародні економічні відносини». Розробники – колектив авторів  Миколенко Дмитро, Миколенко Олена, Страпчук Світлана. Дисципліна викладається к.е.н., доц. Страпчук Світланою в межах реалізації проєкту. Попередньо розглянуто та затверджено матеріали курсу на засіданнях кафедри міжнародної електронної комерції та готельно-ресторанної справи, НМК факультету міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу та НМК інституту післядипломної освіти та заочного (дистанційного) навчання. 


23 січня 2024 року

Отримано сертифікат про визнання інформаційного ресурсу (дистанційного курсу «Сталі бізнес-моделі») системи електронного (дистанційного) навчання  в якості навчально-методичної праці.


8 лютого 2024 року

Розпочато курс лекцій, відбулося знайомство з учасниками курсу, здійснено короткий огляд основної інформації про Жан Моне модуль, його цілі, графік лекцій та представлення команди проєкту.

Перша лекція Дмитра Миколенка присвячена історичним аспектам розвитку інтернаціонального партнерства в Європейському Союзі та питанням становлення сталого розвитку у Європі. Слухачі брли активну участь в обговоренні. Відеозапис заняття.


15-16 лютого 2024 року

Міжнародна науково-практична конференція «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація». Серед 231 учасника конференції були науковці з Греції, Німеччини, Польщі, Болгарії, Франції та України. Україну представлено закладами вищої освіти з Харкова, Вінниці, Дніпра, Житомира, Івано-Франківська, Ізмаїла, Кам’янець-Подільського, Києва, Луганська, Львова, Мелітополя, Одеси, Полтави, Сум, Умані, Херсону, Хмельницького та Чернівців. До організаційного комітету надійшло 150 тез за шістьома секціями. В Zoom працювало понад 70 осіб.

Наукові дискусії було організовані за секціями 1. Інтеграція принципів сталого розвитку в план відновлення та декарбонізації економіки України. 2. Методологія розробки бізнес-моделей у проєктуванні організації. 3.Кращі практики впровадження сталих бізнес-моделей у ЄС та Україні. 4.Можливості цифрової трансформації для генерування ідей сталого бізнесу. 5. Сталі практики фінансування бізнесу. 6. Сталий розвиток та інклюзія в освіті.

Модерували проведення конференції Світлана Страпчук та Олена Миколенко. Збірник матеріалів конференції


22 лютого 2024 року 

Лекція Світлани Страпчук «Тлумачення сталого розвитку та вартості природного капіталу»

Здійснено огляд теоретичних концепцій сталого розвитку від світової динаміки Дж. Форрестера до концепції майбутнього зростання, що була запропонована провідними економістами Світового економічного форуму в Давосі у січні 2024 року. Порушено питання оцінки вартості природного капіталу та запопоновано до розгляду першу в історії США Національну стратегію розвитку статистики для еколого-економічних рішень, що прийнята у 2023 році.

Відеозапис заняттяпрезентація


29 лютого 2024 року 

Лекція Світлани Страпчук «Розгляд традиційних бізнес-моделей та їх наслідків для економіки, навколишнього середовища та суспільства»

Обговорено питання проблем клімату та техногенних катастроф, несталого зростання населення та урбанізації, несталих систем сільського господарства та харчування, торгівлі проти навколишнього середовища та поняття грінвошингу в бізнесі. Для розробки можливих сценаріїв кліматичного успіху, що передбачає практичне завдання за темою, було запропоновано використовувати імітаційну модель для тестування кліматичних рішень EN-ROADS, що базується на наукових даних NASA GISS (2023) та Met Office Hadley Center (2023).

Відеозапис заняттяпрезентація


7 березня 2024 року

Лекція Олени Миколенко «Методологія CANVAS в проєктуванні  організації на засадах сталого розвитку»

Досліджували методологію Canvas у проєктуванні бізнес-моделі організації. Розглянули 9 структурних блоків моделі О. Остервальдера та І. Піньє. Дана модель є широко застосованою для цілей проєктування і, разом з тим, є цінною і в контексті запровадження змін та організаційного розвитку. Останні процеси є невід'ємною частиною трансформації бізнесу у напрямі сталості його ядра.Також проаналізували адаптовані моделі The Sustainable Business Model Canvas та Lean Canvas, які спираються на конкретні інструменти аналітики, наприклад, Common Good Balance Sheet або Life-Cycle Assessment.

Відеозапис заняттяпрезентація


14 березня 2024 року 

Бінарна лекція Світлани Страпчук та Олени Миколенко «Сталі бізнес-моделі як нова форма співпраці та кооперації»

Лекція присвячена короткому огляду сталих бізнес-моделей циркулярної та шерингової економік, ощадливого виробництва, соціального підприємництва та електронної комерції. Розглянуто питання нормативного врегулювання впровадження принципів циркулярної економіки в ЄС та Україні, можливостей шерингової економіки для оптимізації використання ресурсів, ролі ощадливого виробництва в управлінні витратами суб’єктів бізнесу, сприяння розвитку місцевих спільнот та покращення якості життя через моделі соціального підприємництва та потенціал ринків електронної комерції. Розуміння викликів та переваг, пов’язаних з впровадження сталих бізнес-моделей стимулює пошук можливих рішень та подальшого обговорення практичних можливостей їх використання.

Відеозапис заняттяпрезентація


21 березня 2024 року

Лекція Світлани Страпчук «Моделі циркулярної економіки (перший тип сталих бізнес-моделей)»

Щосекунди еквівалент одного сміттєвозу текстилю вивозиться на звалище або спалюється, покупці викидають дешевий одяг, вдягнувши його максимум вісім разів, для виготовлення однієї бавовняної сорочки потрібно 2700 літрів води (такий обсяг випиває людина за 2,5 роки). Знаючи це, чи можемо ми змінити спосіб функціонування нашої економіки – розробляти продукти, які можна «використати повторно», і живити систему відновлюваною енергією? Чи зможемо завдяки креативності та інноваціям побудувати циркулярну економіку? Соціальні та екологічні проблеми, спричинені Fast Fashion – це лише незначна частина блоку невирішених питань забруднення та обмежених ресурсів. Головне завдання в пошуку способів переосмислення прогресу для суспільства, що базується на принципах циркулярності.

Відеозапис заняттяпрезентація 


28 березня 2024 року

Лекція Олени Миколенко «Моделі ощадливого виробництва (другий тип СБМ)»

Ощадливу бізнес-модель з її методами та інструментами розглядали на прикладі TPS та компанії Toyota. Genchi Genbutsu,Jidoka, Kaizen, Muda, Poka-Yoke - це тільки деякі інструменти ощадливого виробництва, які можна застосовувати і у правлінні. Визначили 8 типів «втрат», які призводять до зростання витрат та зменшення доданої вартості продукції, послуги, розібралися з концепцією такт-часу та її використання на практиці. Домашнім завданням став кейс на визначення вузьких місць в системі на шляху до ощадливості виробництва.

Відеозапис заняттяпрезетація


4 квітня 2024 року

Лекція Світлани Страпчук «Моделі економіки спільного споживання (третій тип СБМ)»

Розглянуто приклади діяльності світових лідерів шерингової економіки, до яких належать Silvernest, Couchsurfing, Didi Global, BlaBlaCar, Lyft, Eatwith, Hubble, Fiverr, Uber, Lime, Steam та інші. Більшість з них демонструє суттєве зростання обсягів продажів та прибутковості впродовж останніх років. Саме економічна складова, що є інструментом вирішення соціальних проблем та питань зменшення забруднення навколишнього середовища, робить подібні бізнес-моделі досить переконливими, практичними та таким, що викликають довіру. Також слухачі мали змогу попрацювати в командах, генеруючи ідеї щодо майбутніх проєктів сталих бізнес моделей.

Відеозапис заняттяпрезентація 


11 квітня 2024 року 

Лекція Олени Миколенко «Моделі соціального підприємництва (четвертий тип СБМ)»

На занятті  досліджували особливості сталої бізнес-моделі соціального підприємництва, проаналізували шаблон Lean, який дозволяє фокусуватись на визначенні соціальних проблем та альтернативних шляхів вирішення; розглянули багато кейсів (бізнес-моделей) соціального підприємництва в Україні. 17 журналів, що індексуються в базі даних Scopus, містять дослідження з соціального підприємництва. Найбільша їх кількість спостерігається саме останніми роками. Стала бізнес-модель соціального підприємництва знаходиться не тільки в центрі уваги дослідників, але й політиків, міжнародних організацій, проєктів. Так, в 2022 році Всесвітній економічний форум визначив соціальне підприємництво важливим драйвером розвитку сучасної економіки, а для української економіки – локомотивом відновлення та інноваційного руху.

Відеозапис заняттяпрезентація


18 квітня 2024 року

Лекція Олени Миколенко «Моделі для електронного бізнесу (п'ятий тип СБМ)»

Вирішували кейс із застосуванням підходів ощадливого виробництва, «розумного» використання наявних ресурсів, обґрунтованого залучення нових. Спільно шукали варіанти задоволення зростаючого попиту. Додатково розглянули застосування концепції takt-часу, її практичну цінність для менеджменту.

Друга частина заняття була присвячена моделям цифрового бізнесу, який наразі важко уявити без застосування сучасних технологій для покращення клієнтського досвіду, кастомізації послуг та пропозицій. Згадували компанії Uber, Amazon, Google, Airbnb та інші, які поєднують різноманітні бізнес-моделі генерування прибутку - від звичайної вітрини на Spotify до маркетплейсу та моделі спільного споживання послуг.

Відеозапис заняттяпрезентація 


25 квітня 2024 року

Бінарна лекція Наталі Данько та Світлани Страпчук «Сталі бізнес-моделі для СМБ в індустрії гостинності та аграрному секторі»

Перша частина занняття була присвячена питанням галузевої специфіки індустрії гостинності для проєктування сталих бізнес-моделей. Розом з Наталею Данько розглядали успішні приклади впровадження сталих практик у готельно-ресторанному бізнесі.

Друга частина лекції охопила питання сталості в аграрному секторі. Світлана Страпчук здійснила огляд європейського досвіду бізнес-моделювання в сільському господарстві та розглянула сталі бізнес-моделі агрохолдингів Астарта та Кернел, представлених на українському ринку за матеріалами їх нефінансової звітності.

Відеозапис заняттяпрезентація  


2 травня 2024 року

Лекція Олени Миколенко «Цифрова економіка в електронній комерції як напрям зростання доданої вартості»

Аналізували кейс компанії Amazon як приклад сталої бізнес-моделі, яка забезпечує довготривалі відносини зі споживачами, отримання довгострокових ефектів, як продавцями, так і покупцями (низькі ціни, доступна логістика, доставка, значний трафік тощо). Цей же приклад став вступом до теми створення доданої вартості в цифровій економіці. Порівняли бізнес-моделі в електронній комерції та цифровій економіці. Визначили стандартну модель Портера та п'ять ключових видів діяльності в ланцюгу доданої вартості, що притаманна підприємствам, які виробляють продукцію. Мережева модель створення вартості (network value) - це надання послуг, просування, контрактний менеджмент і інфраструктурна підтримка. Мережевий ефект притаманний компаніям, які отримують доходи від функціонування маркетплейсів (платформ). І третій вид бізнес-моделі - value shop, це використання цифрових технологій для вирішення проблем в медицині, лабораторній діагностиці, обробки даних тощо.

Визначили, що трансформація бізнес-моделей цифрової економіки здійснюється за рахунок монетизації цифрових даних та платформізації. На завершення проаналізували інфраструктуру цифрової економіки та електронної комерції, в тому числі в Україні.

Відеозапис заняттяпрезентація 


9 травня 2024 року

Лекція Світлани Страпчук «Стимулювання інновацій через ефективні рішення»

80% впливу на довкілля визначаються на етапі проєктування.Разом зі зміною мислення відходи стають недоліком саме дизайну, а не побічним продуктом щоденного споживання. Тому, компанії шукають способи підтримувати внесення навмисних змін у продукти, послуги або процеси для отримання довгострокових соціальних, екологічних та економічних вигод. Стимулювання інновацій можливе за умови залучення талановитого персоналу, врахування думок стейголдерів, створеної відповідної корпоративної культури та ідей, натхненних природою.

Пиловідштовхувальне покриття для космічних кораблів на основі листя лотоса; системи терморегулювання будинку без електроенергії чи палива; каталізатори на основі ферментів для розщеплення токсинів; метод екстракції, натхненний мідіями; водонепроникний текстиль, що легко переробляти, - це все приклади використання інноваційного дизайну – біомімікрії.

В кінці заняття з допомогою техніки випадкового поєднання, слухачі генерували ідеї сталих інновацій, опираючись на особисті дані. Відеозапис заняттяпрезентація


15 травня 2024 року

Лекція Валерія Рєзнікова «Теоретичні аспекти економічної інтеграції на різних рівнях та етапах розвитку»

Економічна інтеграція є інструментом якісних змін у суспільстві, що неодмінно позначаються на мікрорівні. Це твердження розкриває з нового ракурсу тему сталих бізнес-моделей.

Разом з учасниками курсу було досліджено історичні аспекти, передумови та ознаки економічної інтеграції в контексті сталих бізнес-моделей та які можливості це відкриває для бізнесу. Розглянуто актуальні проблеми сучасності у трьох блоках: навколишнє середовище, суспільство, економіка та де у цьому всьому бізнес. 


22 травня 2024 року

V Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Стан та перспективи розвитку міжнародної електронної комерції та готельно-ресторанної справи».

Четверта секція конференції була присвячена розгляду бізнес-моделей для сталого розвитку.Студенти підготували доповіді про роль екологічно чистих транспортних засобів у зменшенні викидів парникових газів, моделі ощадливого виробництва Lean, екологічні інновації, інтерактивні глобальні платформи для сталого розвитку, можливості створення зеленої енергії відходів, екотренди та екологічні інновації в індустрії гостинності, перспективи розвитку інтернет речей, цифрову трансформацію та впровадження її технологій у діяльність підприємств індустрії гостинності. До роботи секції долучилось понад 20 учасників, зокрема з інших українських вишів, з доповідями про сталий розвиток підприємств, сучасні ініціативи щодо збереження довкілля, зниження негативного впливу на нього. Кращі доповіді було відзначено дипломами.


23-30 травня 2024 року

Презентація проєктів

Розміщення бізнес-проєктів  слухачів на дошці Padlet за результатами проходження курсу лекцій «Бізнес-моделі для сталого розвитку: виклики та цифрова трансформація»-2024 за посиланням


31 травня 2024 року

Офіційне завершення семестрового курсу, що реалізовується вже другий рік поспіль у Каразінському університеті на факультеті міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу за підтримки Європейського Союзу.

За чотири місяці щотижневих зустрічей на платформі Zoom та активній роботі в середовищі Moodle слухачі опанували 14 лекцій наживо і у записі на YouTube каналі, пройшли понад 260 тестів, виконали практичні завдання в Padlet, Canva, скористалися симулятором En-Roads тощо.