Серія експертних лекцій Каразінського університету


Серія лекцій «Digital Society and Democratic Governance of Digital Technology» орієнтована на розвиток цифрових технологій і політик, заснованих на правах людини, демократії, інклюзії та різноманітності.


«Правове регулювання протидії кіберзагрозам та забезпечення кібербезпеки в ЄС», Олена Черненко

Огляд законодавства ЄС щодо кібербезпеки в епоху цифрової трансформації

Місцезнаходженняонлайн через Zoom ID: 832 9831 9722, пароль 4v1b3w
Дата: 20 червня 2024 15:20 за київським часом
Відеозапис лекції 1відеозапис лекції 2

Лекція присвячена питанням нормативно-правового регулювання кібербезпеки та протидії кіберзагрозам в ЄС.

З розвитком інтернету та технологій, які його підтримують та контролюють, ми вступаємо в нову цифрову епоху. Ці трансформації відрізняються від будь-яких з попередніх подібних перетворень. Досягнення в таких технічних галузях, як обробка мови, машинне навчання та глибоке навчання, значно покращили керування та використання соціальних мереж, інтернету речей, хмарних обчислень тощо. Ці досягнення, безумовно, покращили функціонування компаній, організацій, урядів, суспільства в цілому та повсякденне життя окремої людини. Ці вдосконалення також створили деякі нові проблеми, серед яких кібербезпека є однією з головних.

Відслідковування новин про технології, тенденції безпеки та розвідки про загрози є важливими для збереження кібербезпеки. Перший крок – це зрозуміти, яка інформація може бути цінною для третьої сторони, а потім як вона може отримати до неї доступ. Тому важливо ідентифікувати кіберзагрози, щоб розробити способи та інструменти протидії їм.

Політика кібербезпеки ЄС спрямована на захист від кіберзагроз і кібератак, а також на забезпечення безпеки та стабільності в кіберпросторі, вона включає різноманітні нормативні та правові інструменти, призначені для забезпечення безпеки в кіберпросторі та протидії кіберзагрозам, і які є основою для створення та функціонування ряду інституційних інструментів для забезпечення кібербезпеки в ЄС. Наприклад, ЄС регулярно розробляє та оновлює свою стратегію кібербезпеки, яка встановлює загальні принципи та підходи до забезпечення безпеки в кіберпросторі.

Олена Черненко, доцент кафедри міжнародних відносин міжнародної інформації безпеки, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. кандидат юридичних наук (цивільне право та процес; сімейне право; міжнародне приватне право).

Член групи та професор проєкту «Практика держав щодо обґрунтування прав людини: дослідження залучення громадянського суспільства та прав людини крізь призму гендеру та інтерсекційності» (101094346, HORIZON-CL2- 2022-DEMOCRACY- 01, 2023-2026). Лектор, автор грантової заявки, член робочої групи проєкту Jean Monnet Module «Цифрова трансформація прав: навчання від ЄС»; 101127785, Харківський національний університет внутрішніх справ (2023 -2026). Учасник міжнародної програми DAAD «Україна цифрова: Забезпечення академічної успішності під час кризи» («JOUKRAINE: забезпечення онлайн-освіти українських студентів»), Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Південно-Вестфальський університет прикладних наук (2022-2023). Експерт-викладач, член робочої групи проєкту Jean Monnet Module «Євроінтеграція України в індустії 4.0» 600222-EPP-1-2018-1-UA-EPPJMO MODULE, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна («Адвокація в сучасній бізнес-діяльності в ЄС»; Українська асоціація та Індустрія 4.0» 2019-2022). Викладач, співавтор грантової заявки, член робочої групи проєкту Модуль Жана Моне «Зовнішня політика Європейського Союзу» 600222-EPP-1-2018-1-UA-EPPJMO-MODULE, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, (теми занять: «Політика сусідства ЄС», «Екологічна політика ЄС» », «Нерозповсюдження та контроль експорту зброї», «Виклики без реальної зовнішньої політики», 2018-2021).


Соціальні виклики та загрози в епоху цифрових технологій, Вікторія Болотова

Місцезнаходження: Онлайн через Zoom, ID: 812 6430 1036, пароль 2024
Дата: 28 червня 2024 16:00 за київським часом
Відеозапис лекції

Цифрові технології стали невід’ємною частиною сучасного суспільства, істотно змінивши наше повсякденне життя. Однак, поряд із численними перевагами, вони також приносять низку негативних соціальних наслідків, від економічної нерівності та кіберзлочинності до порушень конфіденційності та насильства в інтернеті. Особливу загрозу, особливо під час війни, становить дезінформація. Інтернет став основним джерелом інформації для багатьох людей. Але фейкові новини та пропаганда можуть маніпулювати громадською думкою, спричиняючи соціальну напругу та політичну нестабільність. Крім того, алгоритми соціальних мереж часто створюють так звані інформаційні бульбашки, де користувачі бачать лише новини та думки, які відповідають їх інтересам. Це призводить до поляризації суспільства та зменшення критичного мислення. У лекції йдеться про те, наскільки ці загрозливі явища поширені в Україні та світі, як їм протистояти та які існують дієві протидії.

Болотова Вікторія – доцент кафедри прикладної соціології та соціальних комунікацій В.Н. Харківський національний університет імені Каразіна, кандидат соціологічних наук, координатор та аналітик соціологічних досліджень у соціальних комунікаціях, експерт Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (соціологія).


«Фундаментальні знання про атаку та захист у кібербезпеці», Дмитро Узлов і Владислав Гуділін, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

Місцезнаходження: Онлайн через Zoom
Дата: 21 червня 2024 17:30 за київським часом;
28 червня 2024 17:30 за київським часом;
Відеозапис лекції

Лектор: Дмитро Узлов, декан факультету комп’ютерних наук, к.т.н., доцент, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Харків, Україна

Асистент: Владислав Гуділін, спеціаліст з кібербезпеки В.Н. Харківський національний університет імені Каразіна, Харків, Україна

Наразі у цифровому світі важливість захисту інформаційних систем важко переоцінити. Дані лекції пропонують комплексне уявлення про принципи та практики, необхідні для захисту інформаційних систем. Ці лекції, розроблені як для початківців професіоналів у сфері кібербезпеки, так і для досвідчених ІТ-фахівців, охоплюють основні концепції та сучасні стратегії, необхідні для розуміння та пом’якшення кіберзагроз.

Учасники зануряться в огляд того, що означає кібербезпека, включно з ключовими термінами та визначеннями, які складають основу цієї галузі. Далі учасники працюватимуть з основними принципами безпеки та різними засобами контролю, які організації можуть запровадити для покращення своєї системи безпеки. Важливим компонентом лекції є вивчення відповідних законів і нормативних актів, які регулюють кібербезпеку.

Учасники також ознайомляться із вразливістю інформаційних систем і з найкращими практиками управління та пом’якшення впливу.

По завершенню лекцій студенти матимуть глибоке розуміння основних теоретичних і практичних аспектів кібербезпеки, отримають навички, необхідні для захисту інформаційних активів.

Тема складається з двох лекцій. Перша лекція включає питання:

  • кібербезпека: деякі терміни та визначення;
  • принципи безпеки, засоби контролю та стратегії;
  • закони та нормативні акти у сфері кібербезпеки та інформаційної безпеки;
  • управління ризиками;
  • загрози інформаційній безпеці;
  • вразливі місця.

Друга лекція включає:

  • чому системи все ще вразливі?
  • що таке тест на проникнення?
  • життєвий цикл тестування на проникнення або етапи основних атак;
  • інструменти атаки;
  • механізми захисту від атак.;
  • випадки відомих нападів.

«Фізичний прояв цифрового суспільства: форми, речі, простори», Аліна Калашнікова

Місцезнаходження: Онлайн через Zoom, ID: 822 9271 4224, пароль 0mia3x
Дата: 18 червня 2024 17:00 за київським часом
Відеозапис лекції

Як люди, ми народжені в тілах, створених з органічних матеріалів, наділених відчуттям, рухом та діями у фізичному світі, який складається з просторів, місць і речей. Але цифровий простір відрізняється від фізичного, він дуже взаємопов’язаний, унікальний, безпрецедентний – але ми все ще використовуємо ті самі просторові метафори, щоб описати його.

У цій лекції Аліна Калашнікова розповість про основи сприйняття, які формують наше уявлення про простір – як фізичний, так і цифровий, – і наші підходи до втілення, тобто  створення речей, яких неможливо торкнутися в реальності. Ми обговоримо значення місця та розміщення у світі спілкування, об’єктивний вимір нашого цифрового життя, і, нарешті, подивимося на наш розум і тіло як об’єкти, що будуються в цій ефірній сучасності.

Калашнікова Аліна – доцент кафедри прикладної соціології та соціальних комунікацій В.Н. Харківський національний університет імені Каразіна, кандидат соціологічних наук, координатор та аналітик соціологічних досліджень у соціальних комунікаціях


«Цифрове суспільство: творимо утопію чи антиутопію?», Вячеслав Дзюндзюк

Місцезнаходження: Онлайн через Zoom, ID: 856 6620 2782, пароль Ff9Hcbwb
Дата: 27 вересня 2024 16:00 за київським часом

Відеозапис лекції

В мить наш світ змінився. Ми опинились на роздоріжжі цифрової революції: від соціальних мереж, які визначають наш вибір, до штучного інтелекту, який пропонує кардинальні рішення. Але коли ми прагнемо до цього нового світу, постає критичне запитання: ми архітектори цифрової утопії чи мимовільні творці антиутопії?

Ця лекція заглиблює нас в серцевину цифрового суспільства, досліджує, як технології змінюють кожен аспект нашого життя – від особистих стосунків до глобального управління. Лекція про перспективи безпрецедентних звязків та обмін знаннями у порівнянні з небезпеками стеження та розмиванням конфіденційності. На прикладах із реального світу та передових досліджень ми поставимо під сумнів наші припущення щодо цифрового світу, який ми будуємо.

Але це не просто окреслення нашого цифрового сьогодення. Разом ми зазирнемо в майбутнє, обговорюючи можливі сценарії, які нас чекають, і ключову роль, яку кожен із нас відіграє у формуванні цього майбутнього. Незалежно від того, чи є ви технічним ентузіастом чи цифровим скептиком, ця лекція надасть вам інструменти критичного мислення, необхідні для навігації та впливу на наш цифровий ландшафт, що швидко розвивається.

В цьому новому світі всі ми є громадянами, архітекторами, а інколи й несвідомими підданими. Майбутнє –  цифрове, але його природа – утопічна чи антиутопічна – все ще в наших руках.

Лектор: В’ячеслав Дзюндзюк, доктор наук з державного управління, професор, завідувач кафедри публічної політики ННІ «Інститут державного управління» Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харків, Україна.