Модуль Жана Моне «Стале мислення та підприємництво» 2022-2023 н.р.


Методичні матеріали для проведення занять в рамках курсу
Короткий звіт першого року реалізації модулю (english)


22 травня 2023 року

В рамках проєкту була проведена секція «Стале мислення та підприємництво: кращі кейси та практики» на Всеукраїнській студентській конференції, яка об’єднала понад 80 учасників з різних закладів України, які представляли кращі практики сталого розвитку в бізнесі. Також власні проєкти представляли студенти модулю, які пропонували свої ідеї запровадження сталих практик в різних компаніях, оцінювали ефекти.


17 травня 2023 року

Заняття здобувачів з О.П. Миколенко, присвячене підготовці студентських проєктів трансформації моделей бізнесу у напрямі сталого розвитку. Було використано методологію дизайн-мислення, шаблон ціннісної пропозиції сталої бізнес-моделі.


10 травня 2023 року

Слухачі модулю разом з професором Д.М. Миколенком шукали ідеї для сталого підприємництва. Презентації, які виконувались у Padlet, містили цікаві пропозиції щодо впровадження різних технологій та практик сталого розвитку.


3 травня 2023 року

Лекція С. Страпчук продемонструвала, як розвинути підприємницький потенціал громадян у сталий спосіб. Учасники:

  • розглянули концепцію підприємницького потенціалу, ознайомилися з дослідженнями компетентності підприємливості (EntreComp) та деталізували передумови створення бізнес-екосистеми;
  • провели детальний аналіз соціальної складової бізнес-екосистем великих підприємств, базуючись на звітах про сталий розвиток компаній, які працюють в Україні, зокрема Vodafone Ukraine, Kernel, Astarta;
  • для закріплення матеріалу щодо сталого підприємництва провели інтерактивне тестування в Kahoot.

26 квітня 2023 року

Лекція доцента Н.І. Данько «Як розвинути підприємницький потенціал європейських громадян»: разом зі студентами розглянули різноманітні аспекти формування підприємницького потенціалу, спрямованого на гуманістичний підхід в управлінні: інфраструктурний розвиток, наявність відповідних програм розвитку, підтримки бізнесу, фінансування. Також обговорили конкретні успішні кейси.


12 та 19 квітня 2023 року

На занаттях з О.П. Миколенко учасники модулю обговорювали тему гуманістичного підприємництва, тенденції якісної зміни робочих місць, професій та навичок, які необхідні сьогодні людині, щоб впевнено себе почувати на сучасному ринку. Компанії сьогодні приділяють велике значення впровадженню гуманістичного підходу до управління персоналом, певні аспекти висвітлюються у звітностях про сталий розвиток. Студенти приготували цікаві презентації.


29 березня та 5 квітня 2023 року

Разом із С. Страпчук обговорювали, як впроваджувати сталі практики у бізнесі, а також різновиди моделей сталого розвитку. На лекції розглядали моделі проєктування сталості, які включають логічну структуру управління проєктами, аналіз логічної структури, метод дискусії World Café, модель компаса Алана АтКіссона, модель вирішення конфліктів, екосистемні послуги, 17 цілей сталого розвитку та модель актуальність сталості. Окрема увага була зосереджена на моделях сталого підприємництва, що можуть бути адаптовані для використання ринкових можливостей відповідно до екологічних та соціальних глобальних цілей (моделі циркулярної економіки, економіки спільного споживання, ощадливого виробництва, великих даних та машинного навчання, соціального підприємництва тощо).

Студенти ознайомилися з моделями потрійного результату, сильної сталості, «стан-тиск-реакція», моделлю двох стріл, складеного каміння та з багатьма іншими, створеними для розуміння принципів сталого розвитку та інтеграції сталості в бізнес. Учасники проєкту мали можливість визначити вуглецевий слід, поділитися власними результатами та обговорити шляхи скорочення викидів.


22 березня 2023 року

На занятті разом з О.П. Миколенко продовжували говорити про Meaningful Brands, про цілі сталого розвитку та практики трансформації бізнесу на прикладі компаній Marks&Spencer та Sturbucks. Низка ініціатив реалізується задля зниження викидів СО2, скорочення відходів, перерозподілу залишків їжі, покращення умов праці, забезпечення гендерної рівності, мінімального рівня оплати праці в Індії та вище середнього рівня на ринках в розвинених країнах. Завершили заняття грою у Kahoot з високими результатами.


15 березня 2023 року

Разом з О.П. Миколенко говорили про сталий спосіб ведення бізнесу, про сфери, які потребують значної трансформації у цьому напрямі. Учасники продемонстрували досить ґрунтовні знання щодо негативних наслідків впливу діяльності компаній на навколишнє середовище, громади, персонал. Проаналізували кейс с компанією Marks&Spencer, яка має низку ініціатив щодо формування сталого мислення персоналу та запровадження відповідних практик у роботі.


8 березня 2023 року

На занятті з Д.В. Миколенком слухачі говорили про зародження та розвиток сталого мислення, яке виникало в різних сферах життєдіяльності людини.


1 березня 2023 року

У рамках лекції С. Страпчук «Цілі сталого розвитку. Політика ЄС та завдання до 2030 року» обговорювались системні концепції сталого розвитку (Римський клуб), інституційні заходи для ефективної реалізації ЦСР в країнах ЄС та особливості формування звітності про прогрес компаній, що створюється з метою забезпечення довіри клієнтів, партнерів та інвесторів.


15 та 22 лютого 2023 року

Д.В. європейській історії як джерелу позитивних практик сталого мислення та підприємництва. Розглядались питання розвитку підприємництва, його форм, зародження ідей сталого розвитку та їх поступової інтеграції у підприємницьку діяльність. Практичною частиною була командна робота над ідеями з використанням платформи Padlet.


27 грудня 2022 року

Завершено модуль у першому семестрі: щосереди проходили зустрічі з фахівцями. Дякуємо колегам з Харківського національного університету міського господарства імені Бекетова, Державного біотехнологічного університету, Національного університету цивільного захисту України. Всі учасники отримали сертифікати та залишили гарні відгуки про курс.


21 грудня 2022 року

Інтерактивне заняття за участі 2-х лекторів: спільно з учасниками розглянули різноманітні бізнес-моделі, що забезпечують відомим компаніям сталий розвиток та процвітання. Розглянули модель компаса Аллана АтКіссона, модель аналізу логічної структури та інші. Зупинились на успішних кейсах неодноразової зміни бізнес-моделі для забезпечення сталості (одним з таких прикладів є компанія Walt Disney). По завершенню провели інтерактивну вікторину.


7 та 14 грудня 2022 року

Відбулись заняття на тему: "Humane and World" as a tool of developing open-minded, self-organised and creative person". Д.В. Миколенко розповів про історію ментальних змін європейців, пов’язаних з трансформацією системи цінностей. Було приділено увагу епосі Відродження, коли постав гуманізм, періоду Реформації, упродовж якого ствердилася протестантська етика і дух капіталізму, часам Просвітництва, котрі сприяли зростанню ролі знань. Тож спільно з учасниками обговорили, як саме змінювались європейці на різних етапах розвитку, коли з'являється критичне мислення, дух свободи, підприємливості, індивідуалізму, бережливості. Переконались, що кожна епоха наближала європейських громадян до усвідомлення негативного наслідку їх життєдіяльності і навіть цивілізації.


30 листопада 2022 року

Відбулась відкрита лекція на тему «Гуманістичне підприємництво (Humane Entrepreneurship): як фокусування на людях може започаткувати нову еру багатства та створення якісних робочих місць». Humane Entrepreneurship – це один з різновидів сучасного підприємництва, спрямованого на досягнення окремих цілей сталого розвитку не тільки компанії, але й регіону. Спільно з учасниками обговорили кейси українських та зарубіжних компаній, що запроваджують різні заходи з управління персоналом в рамках концепції гуманістичного підприємництва.


23 листопада 2022 року

У межах лекції С.І. Страпчук зупинилась на необхідності створення передумов для інтеграції моделей сталого розвитку в бізнесі та безперешкодного застосування без створення додаткового навантаження на виконавців. 12 таких моделей дозволяють використовувати дорожні карти, робочі плани та конкретні проєктні заходи з урахуванням міждисциплінарного підходу та включають Квадрант Пастера, Модель Айсберга, Університету в саду, Моделі SD-ESD, WEHAB+3, Satu, REDD+, Модель комплексного управління відходами, Модель зеленої економіки для зелених робочих місць тощо. Інтерактивна частина лекції була спрямована на закріплення матеріалу за класифікацією уих моделей з використанням платформи Kahoot.


16 листопада 2022 року

С.І. Страпчук провела лекцію «Моделі сталого розвитку: як сталі практики впроваджуються в бізнесі». На лекції розглянуто основні 12 моделей, які пояснюють сталий розвиток, зокрема Модель потрійного результату, Модель сильної сталості, Модель «держава-тиск-реакція», Модель «двох стріл», Модель складеного каміння, Модель планетарних меж, Модель економіки пончика, Модель «двох мостів» для вирішення дилеми технологій та етики, Модель корпоративної соціальної відповідальності, Тетраедальна модель освіти для сталого розвитку, Модель боротьби з бідністю, Модель-структура Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. Інтерактивна частина заняття передбачала визначення вуглецевого сліду учасників лекції з подальшим розміщенням результатів на дошці Padlet.


9 листопада 2022 року

Працювали з учасниками над сталими практиками досягнення глобальних цілей компаніями. Розглянули кейси Marks&Spencer і Sturbucks, які відтворюють сучасні підходи до управління персоналом, створюють стандарти якості в галузі, будують сталий ланцюг виробництва продукції, запроваджують інновації, що з часом стають нормою нашого життя. Говорили про план А, кампанію ООН Race to Zero, циркулярний ринок dotte, про «голос працівників» на понад 90 фабриках із понад 70 000 працівниками у п'яти ключових країнах-постачальниках: Індії, В'єтнамі, Бангладеш, Китаї та Туреччині тощо. Завершили грою у Kahoot.


2 листопада 2022 року

Заняття на тему «Управління компаніями у сталий спосіб» з О.П. Миколенко дало відповіді на питання, чому вже на початку XXI століття запровадження політик зі сталого розвитку стало невід’ємною частиною стратегій компанії в індустрії моди, харчових продуктів тощо. Висвітлили "сумні" події історії. По завершенню здійснили аналіз ролі MeaningfulBrands у досягненні цілей сталого розвитку.


26 жовтня 2022 року

Відбулось заняття на тему "Цілі сталого розвитку, політики та цілі ЄС до 2030 року". Лектор С.І. Страпчук разом з учасниками окреслила ініціативи, що наразі впроваджуються країнами ЄС для забезпечення процвітання майбутнього покоління та збереження навколишнього середовища. Обговорили роль бізнесу у досягненні Глобальних цілей.


12 та 19 жовтня 2022 року

Д.В. Миколенко представив історію та сучасний стан ЄС і перспективи розвитку. Обговорювали європейську історію як пул позитивних практик соціального, зеленого підприємництва.


27 вересня 2022 року

Відбулась презентація двох проєктів Erasmus+ – модулів Жана Моне, що реалізовуватимуться протягом трьох років: “Sustainability Thinking and Entrepreneurship” (координатор – О.П. Миколенко) та “Business Models for Sustainability: Challenges and Digital Transformations” (координатор – С.І. Страпчук).

До співпраці запрошено всіх охочих, оскільки проєкти передбачають безліч активностей – проведення модулів для студентів Каразінського інституту міжнародних відносин та туристичного бізнесу та всіх бажаючих (всі заняття є відкритими), проведення міжнародних літніх шкіл із залученням студентів України, Греції, Німеччини. Планується співпраця з Міністерством цифрової трансформації України, розробка унікального методичного фрейворку для викладання сталого підприємництва, наукові заходи, видання тощо.


За новинами проєкту можна стежити на сторінці у фейсбук та на нашому сайті.