Модуль Жана Моне «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія, сучасний стан та погляд у майбутнє» 2021-2022 н.р.


ПОДІЇ В МЕЖАХ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЄКТУ

15 червня 2022 року

Завершився міждисциплінарний курс «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія, сучасний стан та погляд у майбутнє», який тривав 3 роки. За рахунок дистанційного навчання до курсу було долучено понад 180 учасників з різних міст України та інших європейських країн.

Було проведено конференцію в Каразінському університеті, присвячену інфраструктурному розвитку України в контексті європейського розвитку, організовано секційні засідання для презентацій студентських ідей щодо модернізації економіки.

Проєкт було удосконалено завдяки участі Oлени Миколенко у V фазі проєкту «Інноваційний університет і лідерство. Інтердисциплінарність та міжгалузевість і стратегії розвитку університету».

В 2020 році був проведений захід з презентації студентських проєктів з інфраструктурного розвитку із залученням представників академічної спільноти, бізнесу та державних органів влади, а також Міжнародного фонду досліджень освітньої політики.

Результати проєкту представили на міжнародних конференціях, семінарах. Зокрема, Дмитро Миколенко презентував результати реалізації у Західноукраїнському національному університеті та міжнародному форумі у місті Русе (Болгарія).

Щиро дякуємо всім учасникам, лекторам – Світлані Страпчук, Наталі Данько, іноземним лекторам-професорам, адміністрації факультету міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу Каразінського університету, декану Валерію Рєзнікову.


14 червня 2022 року

Дмитро Миколенко взяв участь у конференції «Регіональна політика Європи та загрози в безпековій сфері» у Західноукраїнському національному університеті з презентацією результатів проєкту академічній спільноті України і Європи, а також у колі тих, хто координує іншї проєкти Еразмус+. «Упродовж трьох років ми паралельно реалізовували освітні і наукові проєкти, які мають спільну і вкрай важливу для України мету – сприяння подальшій інтеграції до європейського економічного і політичного простору», – цитата з доповіді.


8 червня 2022 року

Відбулось радиційне заняття, присвячене основам проєктного менеджменту, особливостям використання класичного підходу до управління інфраструктурними проєктами. Проте, не менш корисними для наших учасників є знання про переваги гнучких підходів Agile до управління проєктами (CCPM, Scrum, Kanban). Оскільки останні дозволяють задовольняти очікування замовника, гнучко управляти проєктним трикутником.


1 червня 2022 року

В рамках чергового заняття Світлана Страпчук розповіла чи можна побудувати ефективну команду для проєкту, чи існують певні правила та закономірності. На завершення Олена Миколенко провела тренінг для виявлення ролі кожного учасника у команді.


31 травня 2022 року

У дистанційному форматі відбулася Всеукраїнська студентська конференція «Стан та перспективи розвитку міжнародної електронної комерції та готельно-ресторанної справи», у якій взяли участь понад 30 учасників, кторі представили дослідження на різноманітні теми. Працювала спеціальна секція «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія, сучасність та погляд у майбутнє», де слухачі курсу представляли свої ідеї щодо інфраструктурного розвитку в контексті інтеграції в України ЄС (матеріали).


25 травня 2022 року

Відбулося традиційне заняття, під час якого учасники курсу дізнались про інноваційні рішення в інфраструктурному розвитку. Лектором виступила завідувачка кафедри міжнародної електронної комерції та готельно-ресторанної справи Наталя Данько. Лекторка акцентувала на туристичній галузі України і потенціалі інноваційного відновлення України за рахунок туристичної та готельно-ресторанної інфраструктури.


13 травня 2022 року

Публічна лекція Дмитра Миколенка до Дня науки: «Генеза футбольної інфраструктури у Харкові і Софії: компаративний аналіз умов і практик». Лекція зібрала понад 25 учасників та викликала неабиякий інтерес до представлених матеріалів, зокрема архівних.


11 травня 2022 року

Відкрита лекція доктора Магнуса Віллесона (Університет Ліннея, Швеція), присвячена джерелам фінансування інфраструктурних проєктів. Лектор розпочав з основ інвестування, виокремив основні ризики та ефекти від реалізації інвестиційних проєктів в Європі. Обговорили перспективи відновлення інфраструктури в Україні та містах після війни, альтернативні джерела фінансування. До лекції долучились 40 слухачів Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна та Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.


9 травня 2022 року

Проєкт взяв участь у днях Ерасмус+ (цьогоріч програмі ЄС Еразмус+ – 35 років). Цей проєкт залучив до викладання і зарубіжних фахівців з Болгарської академії наук, Університету Ліннея у Швеції з метою представлення широкому колу учасників кращих практик ЄС у сфері інфраструктурних інвестицій, вивчення історичного досвіду, створення нових ідей проєктів щодо розвитку інфраструктури, які можуть бути корисними на рівні міста, країни. Метою різноманітних заходів є обмін досвідом впровадження нових технологій на рівні міста, підготовка пропозицій щодо інвестування у великі інфраструктурні проєкти, спрямовані на зменшення негативних наслідків промислового виробництва, та направлення їх до Міністерства інфраструктури України. В результаті наразі ми досягли таких результатів:

  • організовано роботу відповідних секцій на трьох конференціях молодих вчених;
  • проведено міжнародний круглий стіл «Інфраструктура як чинник модернізації Центрально-Східної Європи у «довгому 19 столітті»», матеріали якого опубліковано у міжнародному періодичному виданні Дриновський збірник.
  • розроблено дистанційний курс у системі moodle, який пройшов сертифікацію.
  • проведено кілька публічних лекцій тощо.

4 травня 2022 року

3-й рік поспіль ми розказуємо нашим слухачам про різні джерела фінансування інфраструктурних проєктів. Цьогоріч тема стала як ніколи важливою. Разом з 30-ма учасниками розглядали можливості отримання інвестиційних коштів від європейських фондів, які фінансують Major projects вартістю понад 50 млн євро.


27 квітня 2022 року

Розпочато проєктну частину курсу. В інтерактивній формі обговорили види сучасної інфраструктури, яка забезпечує ділову активність країн, ефективну логістику та торгівлю. Ознайомились з масштабами інфраструктурних проєктів, їх поширеністю в сучасній Європі. Учасники продемонстрували високий рівень обізнаності щодо цього..


13 і 20 квітня 2022 року

Відбулися лекції, присвячені міжвоєнному періоду та епосі Холодної війни в Європі. Історичний блок модулю мав на меті надихнути студентів на власні сміливі інфраструктурі проєкти. Попереду в Україні складний період відновлення після війни. Наша команда впевнена, що визначальна роль у цьому буде належати новій генерації українців, зокрема тим, хто попри все продовжує навчання і здобуває важливі професійні навички.


6 квітня 2022 року

Команда відновила заняття: відбулась лекція, присвячена розвитку шосейних доріг, залізниць, портів, каналів та інших видів інфраструктури упродовж "довгого ХІХ століття" у різних частинах Старого світу, у тому числі в Україні. Зокрема розглядався вплив Першої світової війни на туристичний бізнес, будівництво шляхів сполучення тощо. В умовах розгортання активної фази російсько-української війни це питання, нажаль, набуває додаткової актуальності. Проте збройні конфлікти закінчуються, і після кризи приходить період стабільного розвитку. Після перемоги у війні Україні важливо стати простором зі сприятливими умовами для вітчизняного бізнесу та інвесторів, а також ефективно боротися з корупцією.


23 лютого 2022 року

Відбулося останнє заняття у межах реалізації проєкту, саме перед початком агресії рф проти України. Говорили про історію розбудови доріг, портів і каналів наприкінці ХV – напочатку ХІX століття. Наразі все, що має сприяти інтеграції України до економічного і політичного простору, нещадно знищується зброєю рф, яка поводиться на нашій території у найгірших традиціях епохи Середньовіччя. Війна стала викликом для нашої держави і для всіх нас, проте ми впевнені, що Україні вдасться не лише відновити всі зруйновані мости, дороги, аеродроми і порти, а й збудувати нові. Попри все проєкт триватиме, аби й надалі надихати молодь на сміливі звершення.


9 і 16 лютого 2022 року

Перші лекції і семінарські заняття в межах реалізації проєкту. Вони були присвячені епохам Античності і Середньовіччя. Слухачі курсу дізналися про розбудову портів Стародавньої Греції, про влаштування доріг у Стародавньому Римі, про канали епохи Середньовіччя тощо. На семінарських заняття студентам було запропоновано інтерактивну вікторину Kahoot, а також роботу на платформі Padlet, що дозволяє прокачати навички комунікації і командної роботи, лідерські якості.


початок 2022 року

Вийшла друком монографія «Інноваційний університет та лідерство: проєкт і мікропроєкти», в якій представлено розділ про особливості реалізації даного проєкту (Миколенко О. П., Миколенко Д. В. Впровадження міждисциплінарного курсу «Інфраструктура, яка об’єднала Європу: історія сучасний стан та погляд у майбутнє»: досвід та перспективи. Інноваційний університет та лідерство: проєкт і мікропроєкти. Варшава: Fundacija «Instytut Artes Liberales», 2021. C. 458–470). Тут і про ідею міждисциплінарного курсу, і про особливості її реалізації в українському університеті, а також про методи – традиційні й інноваційні, які ми застосовуємо під час викладання дисципліни. Доробок може бути цікавим не лише історикам та економістам, а й усім, хто реалізує або збирається започаткувати міждисциплінарний курс / освітню програму.