18 грудня 2024 року
13 грудня у Каразінському інституті міжнародних відносин та туристичного бізнесу відбулася наукова конференція «Україна у світових міжнародно-регіональних політичних та економічних процесах».
Обговорювалися питання європейської та світової політики, європейської інтеграції, ролі України у світових політичних процесах, у підтримці безпеки в Європі, двосторонньої та багатосторонньої взаємодії України з країнами Європи та світу, дослідження миру, повоєнного відновлення та пошук моделей справедливого світового порядку.
Учасниками конференції, ініціатором якої виступила кафедра світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу, стали близько 70 науковців з понад 20 закладів вищої освіти України.
Пленарна доповідь завідувача кафедри світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу Анатолія Парфіненка була присвячена дослідженню спільних знаменників між спадщиною югославських війн та війною в Україні. Спільним збудником обох конфліктів виступає існування ревізіоністської держави, яка заявляє свої історичні права власності сусідам, наявність персоніфікованої диктатури та заперечення легітимності націй, з якими агресор вступав у конфлікт.
Анатолій Парфіненко зауважив, що ревізіонізм залишається найбільшим джерелом нестабільності в міжнародних справах, ризикуючи підірвати світовий порядок та відкинути світ у довестфальські часи. Науковець порушив питання відновлення безпеки в Європі після припинення правління В. Путіна з огляду на те, що за роки його режиму виросли декілька поколінь мілітарно налаштованих людей, які вірять в особливий шлях та місію своєї країни.
Заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва Харківської міської ради Юлія Згурська розповіла про досвід муніципальної дипломатії Харкова під час війни, про допомогу та співпрацю з містами-побратимами, про заходи публічної дипломатії, які проводить місто, інформуючи міжнародну громадськість про життя у прифронтовому місті.
Завідувачка кафедри міжнародних відносин Наталя Вінникова звернула увагу на вплив російсько-української війни на процеси націотворення та самоідентифікації українців. Професорка кафедри міжнародного та європейського права Валентина Шамраєва присвятила доповідь асиметричним загрозам у сфері міжнародної безпеки та ефективності застосування асиметричних стратегій.
Ольга Івасечко, доцент кафедри політології та міжнародних відносин Національного університету «Львівська політехніка», розкрила перспективи реконфігураії європейської архітектури безпеки в умовах російської агресії проти України.
Професор кафедри світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу Сергій Лиман звернув увагу на формування у нинішнього кремлівського режиму віндиктативного (мстивого) мислення і відповідних дій політичної верхівки країни, яка позиціонує себе як ядро колишньої імперії та наполегливо формує ідеологеми, в яких прописані межі географії та відповідальності тих, з ким заради змін у цій самій географії необхідно звести рахунки.
Голова студентської ради інституту Леонтій Сухоставець підкреслив роль молоді та дипломатії у побудові демократичної, європейської та процвітаючої України.
Анатолій Парфіненко окреслив також перспективи започаткування нової магістерської програми в Каразінському «Дипломатія та управління конфліктами», яка зосереджена на вивченні інноваційних стратегій управління конфліктами, заснованих на превенції, пом’якшенні конфронтації, переговорах, подоланні історичного ревізіонізму, дипломатії, медіації та ін.